Muzej grada Rijeke i Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka uz suradnju Grada Rijeke i Primorsko goranske županije, u prostoru željezničkog skladišta na Žabici u četvrtak 19. svibnja otvaraju izložbu kojom obilježavaju stotinu i pedesetu obljetnicu izuma torpeda, jedno od najvećih tehničkih dostignuća devetnaestog stoljeća i simbola svojedobnog riječkog “industrijskog čuda”.
Izložbom se muzeji naročito ponose jer su, u otežanim uvjetima, uz podršku brojnih ustanova i ljubitelja, ostvarili izložbu kojom prikazuju razvoj od prvih Luppisovih zamisli do razvitka Whiteheadovog torpeda, sve do kraja proizvodnje u Rijeci 1960.-ih godina. Naročito je važna podršku Hrvatske vojske – Hrvatske ratne mornarice i Specijalne policije MUP-a Republike Hrvatske. Oni godinama pronađenu građu doniraju Muzeju grada Rijeke.
Pretpremijeru je prikaz povijesti torpeda imao već 2010. u Muzeju grada Rijeke, no ova je izložba još upotpunjena bitnim nalazima, poput novih torpeda izvučenih iz mora. Naročito su važni i novopronađeni prototipovi – jedinstveni na svijetu primjerci motora koji pokazuju visoku razinu istraživačkog laboratorija riječke tvornice, sačuvani u zbirci Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja.
Osim s pedesetak originalnih predmeta – torpeda, lansirnih cijevi, različitih tipova žiroskopa, dubinskih sprava, upaljača, indikatora smjera i brzine, opreme za ispitivanje torpeda i raznih instrumenata – dijelova torpeda, na izložbi će biti predstavljeni i maketa Luppisovog čuvara obale, maketa prvog Whiteheadovog torpeda, kao i maketa lansirne stanice, te brojne projekcije. Bit će prikazani i iznimno atraktivni animirani prizori rada i lansiranja torpeda različitih proizvođača, koji će i onima koji nisu stručnjaci i koji nisu skloni tehnici, moći približiti složenost torpeda i visoke tehničke i znanstvene domete riječke tvornice.
Za ovu su izložbu mnogi predmeti restaurirani naročito složenim i zahtjevnim postupcima, te su istražene brojne donedavna nepoznate ali važne pojedinosti. Uz već postojeći hrvatski objavljuje se i pregledan i temeljito ilustriran katalog na engleskom jeziku.
Autori izložbe su satnik Goran Pernjek, dugogodišnji suradnik Muzeja grada Rijeke i specijalist za povijesni razvoj torpeda, te Ivo Mileusnić, viši kustos Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka. Atraktivan dizajn izložbe i svih publikacija autorski je rad Klaudija Cetine, profesora na Nuova Accademia di Belle Arti u Milanu.
Izložba se otvara 19. svibnja, a zatvara 21. prosinca 2016. godine na dan 150-e obljetnice prvog službenog predstavljanja riječkoga torpeda.