U Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku održana je svečana promocija novog dvobroja Sušačke revije (127/128), koja je okupila članove Kluba Sušačana i brojne goste. Novi dvobroj Sušačke revije možete pogledati i na OVOJ poveznici. Program je bio bogat i raznovrstan, a posebno su oduševili članovi KUD-a Zametski koren, jednog od najstarijih kulturno-umjetničkih društava u Primorsko-goranskoj županiji, osnovanog davne 1922. godine.
Glavni urednik Alen Čemeljić predstavio je sadržaj novog dvobroja, istaknuvši nekoliko ključnih tema i autora. Među predstavljanima su Jelena Dunato, književnica mlade generacije, te legendarni Janko Polić Kamov, čiji je književni opus neiscrpna inspiracija za autore i istraživače. Posebno zanimljivo bilo je predstavljanje rada Ezisa Mestrovicha, novinara i urednika lista La Voce del Popolo.
Ljubitelji biografskih priča uživali su u tekstovima o Aleksandri Matić, Dorianu Hatti te Andreju Baši, vječnom mladiću iz legendarne Grupe 777. Svaka priča donosi djelić bogate povijesti i suvremenih postignuća ljudi koji su ostavili neizbrisiv trag na kulturnoj i društvenoj sceni.
Jedan od vrhunaca broja je članak o povijesti Brodomaterijala i Riječke rafinerije, ključnim gospodarskim subjektima koji su oblikovali industrijsku prošlost i sadašnjost regije. Posebnu pažnju privukla je i priča o brodu Carpathia, čuvenom po spašavanju preživjelih s Titanica, čime je još jednom podsjetio na povezanost lokalne povijesti s globalnim događajima.
“Naši ljudi, naš grad, naša povijest – okosnica je to i ovog najnovijeg broja Sušačke revije, kao i proteklih tridesetak godina, koliko već izlazi časopis koji držite u rukama. Izraz “naši ljudi” često koristimo u Reviji kako bismo s ponosom posvojili one koji su uspjeli ovdje, na našem malom komadiću svijeta, ili su s Kvarnera krenuli na neki drugi meridijan i paralelu da bi se tamo istaknuli svojim znanjem, obrazovanjem, talentom, energijom, vizijom ili nekom drugom karakteristikom”, istaknuo je tom prilikom Alen Čemeljić.
Svečana promocija Sušačke revije bila je prilika za okupljanje, prisjećanje na bogatu povijest te najavu novih istraživačkih i književnih pothvata.
Komentari