Na Korzu ispred Gradske vijećnice svečanim otvorenjem izložbe „Na rotama pomorske baštine“ obilježen je početak višednevne manifestacije Kvarnerski festival mora i pomorske tradicije FIUMARE 2024. koji će trajati od 11. do 14. rujna 2024. godine.
Izložba je nastala povodom 15 godina sustavnog pristupa očuvanju i revitalizaciji pomorske baštine na Kvarneru i u Istri i 10 godina rada i djelovanja “Koordinacije udruga za očuvanje i revitalizaciju pomorske, ribarske i brodograđevne baštine Kvarnera i Istre – Tradicijska jedra Kvarnera i Istre”, a uz nju, na Korzu su izložene i tradicijske barke.
U ime Primorsko-goranske županije, otvorenju su prisustvovale resorna pročelnica Alessandra Ban i zamjenica župana Marina Medarić koja se tom prilikom osvrnula na doprinos Primorsko-goranske županije u očuvanju pomorske baštine.
„Današnji festival je najbolji način kako očuvati naše more i pomorsku baštinu, a upravo su na poticaj organizatora, od 2015. godine provedeni EU projekti „Mala barka“ i „Mala barka 2“ u okviru kojih smo u suradnji sa slovenskim partnerima valorizirali našu baštinu i obnovili niz barki. Kasnije, kroz projekt „Arca Adriatic“ s talijanskim partnerima, otvorili smo i interpretacijske centre u našim malim mjestima koji su na najbolji mogući način prezentirali lokalnu pomorsku baštinu“, rekla je zamjenica.
Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović naglasio je da se kroz ovaj festival prezentira ono što Rijeka u svojoj srži jest, grad uz more i na moru izrazivši zadovoljstvo da je ove godine pripremljen izrazito bogat i sadržajan program. Filipović je pozvao sve Riječanke, Riječane i goste da uživaju u festivalu i obnove znanje o pomorskoj tradiciji koja je oblikovala ovaj grad.
U ime organizatora, nazočnima na otvaranju se obratio i Robert Mohović.
„Petnaest godina je iza nas. Godine 2009. smo u sklopu Sajma nautike u Rijeci organizirali okrugli stol i zajedno odlučili da, ako želimo nešto napraviti, tome moramo sustavno pristupiti. Kasnije se ta misija i vizija počela i realizirati. Dakako da to nismo mogli napraviti sami i uz nas su bili Županija, Grad, turističke zajednice, jedince lokalne samouprave i lučke uprave. Mislim da smo napravili puno“, zaključio je Mohović.
11. izdanje Kvarnerskog festivala mora i pomorske tradicije – FIUMARE 2024., održava se od 11. do 14. rujna, a posjetitelje očekuje bogat program posvećen očuvanju i promociji pomorske baštine Kvarnera i prigoda je za sve generacije da otkriju, nauče i dožive važnost mora u našoj povijesti i svakodnevnom životu.
Osim izložbe “Na rotama pomorske baštine”, tijekom drugog dana festivala u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja Rijeka održat će se konferencija pod nazivom 15 godina sustavnog očuvanja i revitalizacije pomorske baštine na Kvarneru i Istri i 10 godina rada i djelovanja „Koordinacije“. Drugi dan festivala također donosi i nastavak prezentacije tradicijskih barki na Korzu, uz brojne radionice i interaktivne sadržaje. Posebna pažnja posvećena je mladima, s radionicama u organizaciji Čudotvornice edukativnog programa Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka, Centra za industrijsku baštinu Sveučilišta u Rijeci i Hrvatskog saveza brodomaketara, a neće izostati niti radionice tradicijskih pomorskih vještina, koje već tradicionalno organiziraju Ekomuzej Mošćenička Draga, Pomorska škola Bakar, Pomorski fakultet u Rijeci, Tehnička škola Rijeka i Hrvatski savez brodomaketara
Ovogodišnji festival FIUMARE bit će posebna prilika da posjetitelji upoznaju povijest i bogatu pomorsku tradiciju Kvarnera kroz brojne aktivnosti, edukativne sadržaje i zabavne događaje za cijelu obitelj.
Prirodoslovni muzej Rijeka će imati Dan otvorenih vrata uz vodstvo po izložbi “Od oceana do zaljeva” te predavanje i razgovor “SOS Plemenita periska”. Astronomski centar Rijeka organizirat će večernji program s promatranjem zvijezda, predavanjima i radionicama, čime će spojiti morske i svemirske horizonte. Drugi dan festivala završit će uz Primorsku večer.
Treći dan festivala obilježit će niz zanimljivih radionica i predavanja te Dani otvorenih vrata Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka, Prirodoslovnog muzeja Rijeka i Pomorskog fakulteta u Rijeci. U Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja Rijeka održat će se drugi dio konferencije 15 godina sustavnog očuvanja i revitalizacije pomorske baštine na Kvarneru i Istri i 10 godina rada i djelovanja „Koordinacije“, a posjetitelji će moći razgledati i izložbu “Ljudi od mora”.
Djeca i odrasli moći će sudjelovati u radionicama brodomaketarstva, naučiti o signalnim pomorskim zastavama i sudjelovati u virtualnim simulacijama plovidbe. Ove radionice omogućuju sudionicima da se pobliže upoznaju s tradicionalnim i modernim tehnikama vezanim uz plovidbu i navigaciju. Također, ljubitelji mora i prirode moći će posjetiti Prirodoslovni muzej Rijeka i saznati više o morskom ekosustavu kroz posebnu izložbu “Od oceana do zaljeva”, a održat će se i zanimljivo vodstvo po ribarnici i izložbi “koRAK dalje u otkrivanju RAKova”. Astronomski centar Rijeka i u petak nudi bogat večernji program za djecu i odrasle.
Subota je zadnji dan festivala FIUMARE 2024. i donosi najuzbudljivije trenutke – regatu tradicijskih barki na jedra u akvatoriju luke. Ova regata predstavlja vrhunac festivala, tijekom kojeg će posjetitelji moći vidjeti tradicijske barke u punom sjaju. Osim regate, održat će se i jedrenje i veslanje tradicijskim barkama za roditelje i djecu u akvatoriju putničke luke, ali i brojne radionice u organizaciji Čudotvornice edukativnog programa Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka,
Gradske knjižnice Rijeka i Prirodoslovnog muzeja Rijeka.
Festival FIUMARE 2024. završit će uz astronomsku večer na rivi i organiziranim promatranjem noćnog neba teleskopima na Gatu Karoline Riječke.
Organizatori pozivaju sve prijatelje mora, tradicijskih barki, jedara i mornarskih vještina da im se pridruže i zajedno s njima uživaju u ovoj atraktivnoj manifestaciji.
Kao i do sada u realizaciji programa i aktivnosti predviđeno je sudjelovanje čitavog niza institucija, udruga i tvrtki kao što su Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka, Udruga „Pro torpedo“, ŠRD Luben, MO Luka, Pomorski fakultet sveučilišta u Rijeci, Pomorska škola Bakar i školski brod Vila Velebita dva, Tehnička škola Rijeka, Muzej grada Rijeke, Prirodoslovni muzej u Rijeci, Udruga kapetana Sjevernog Jadrana, botel Marina, Centar za industrijsku baštinu Sveučilišta u Rijeci, Klub Sušačana, Fotosavez PGŽ, Sveučilišna knjižnica Rijeka, Gradska knjižnica Rijeka, Rijeka sport d.o.o., Astronomski centar Rijeka, Akademsko – astronomsko društvo Rijeka, antikvarijati „Mali neboder” i „Ex libris“, Ekomuzej Mošćenička Draga i članice koordinacije – “Tradicijska jedra Kvarnera i Istre”: Udruga „Kuća o batani – Casa della batana“ – Rovinj/Rovigno, JK „Brioni“ – Fažana, Katedra Čakavskog sabora općine Mošćenička Draga“, Sekcija za tradicijske barke „Draške barki“ – Mošćenička Draga, Udruga „Naš Lovran – Lovrana nostra“, Sekcija lovranska lantina – Lovran, JK „Plav“ – Krk, ŠD „Škarpina“ – Nerezine.
Komentari