Otvorenjem izložbe „Čipkarstvo Hrvatske i Turske: Niti koje nas povezuju“ na riječkom Korzu započeo je 5. Tur Fest koji tradicionalno organizira Hrvatsko-tursko društvo Rijeka.
Izložbu je otvorio predsjednik društva Vedran Obućina koji je naglasio da je okosnica festivala ove godine izložba čipke koja je na popisu nematerijalne baštine UNESCO-a.
“Izložba prikazuje tradiciju hrvatskog i turskog čipkarstva, osobito tradiciju lepoglavske, hvarske i paške čipke, raznih oblika turske čipke te utjecaj turskog čipkarstva na Balkanu, osobito u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj”, naveo je.
U ime župana Zlatka Komadine i svoje osobno, nazočne je pozdravila pročelnica UO za poslove Župana i Županijske skupštine Ermina Duraj. Pohvalila je rad udruge Hrvatsko-turskog prijateljstva koja je, kako je navela, jedna od najaktivnijih udruga, ne samo u Rijeci i PGŽ-u već i cijeloj RH.
“Ne nedostaje im kreativnosti i ideja u pronalaženju zajedničkih motiva kojima povezuju Hrvatsku i Tursku. O čipki se može puno toga reći. Osobno bih istaknula da se radi, ne samo o umjetničkom djelu i vještini izrade, koja je zajednička čipkaricama i čipkarima u Hrvatskoj i Turskoj, već i o emociji i strasti. Jako je lijepo na riječkom Korzu svjedočiti ovim prekrasnim umjetničkim djelima za koja vjerujem da će se svidjeti Riječanima”, zaključila je pročelnica.
U suradnji s Turskim kulturnim centrom Yunus Emre u Zagrebu, Etnografskim muzejom u Zagrebu, Olgunlaşma institutom iz Izmira, Ministarstvom nacionalnog obrazovanja Republike Turske i Katedrom čakavskog sabora Grobinšćine, te uz pokroviteljstvo Veleposlanstva Republike Hrvatske u Zagrebu, Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske i Primorsko-goranske županije, ovogodišnji Tur Fest će imati četiri događaja u drugoj polovici listopada.
Danas je otvorena i izložba fotografija odabranih turskih fotografa u izboru akademika Tune Akçaya „Turska na fotografijama“ u galeriji Python u Guvernerovoj palači. Radi se o fotografijama koje daju uvid u ljepote turske kulturne baštine kao i turske svakodnevice.
Vrhunac dana bit će i Hrvatsko-turski Fest Kviz koji će započeti u 17.30 sati u Veleučilištu Par dok će se u subotu 19. listopada u Kaštelu Grobnik održati Tečaj turskog tradicijskog streličarstva.
Ova vještina je upisana na UNESCO-ovu listu nematerijalne baštine i uključuje načela, rituale i društvene prakse, majstorstvo tradicionalne opreme, streličarske discipline i tehnike gađanja koje su se razvijale stoljećima. Ulaz na sve događaje je besplatan, navodi PGŽ.
Komentari