Kako je jedna japanska tvrtka preživjela 1400 godina?

120
japan

Japan je dom nekih od najdugovječnijih tvrtki na svijetu. Ali nitko nije trčao dulje od Kongō Gumija. Ova građevinska tvrtka osnovana je 578. godine. U to je vrijeme japanski princ Shōtoku želio izgraditi budistički hram, ali u zemlji nije bilo stolara s tim vještinama. Stoga je pozvao miyadaiku (drvodjelje s obukom za izgradnju budističkih hramova) iz budističkog kraljevstva koje je sada Koreja. Jedan od tih stolara, Kongō Shigetsu, osnovao je tvrtku i ostalo je povijest.

Ne samo da su izgradili taj početni hram, Osaka Shitennō-ji, bio je odgovoran za izgradnju dvorca Osaka. Obje ove građevine održavale su posao u obiteljskom poslovanju, budući da su nekoliko puta uništavane požarima i drugim elementarnim nepogodama i neprestano su bile potrebne rekonstrukcije. Također su bili zaposleni dok se budizam širio zemljom, uzrokujući procvat izgradnje budističkih hramova. Ali to nije jedini razlog uspjeha Kongō Gumija. Njihovi su radnici bili visoko kvalificirani, a šegrti su morali raditi 10 godina kako bi usavršili svoj zanat. Da bi ih se smatralo majstorima stolarima, trebali bi raditi još jedno desetljeće. Tvrtka je također organizirala svoje radnike u kumi, neovisnoj grupi s određenim skupom vještina koja radi zajedno na projektima. Ova tradicija traje i danas i omogućuje radnicima da guraju jedni druge i dijele znanje.

Kongō Gumi također je ostao fleksibilan u suočavanju s izazovima koji će se prirodno pojaviti tijekom 1400-godišnjeg poslovanja. Tijekom Drugog svjetskog rata tvrtka se okrenula izradi lijesova dok je gradnja hramova bila zaustavljena. Također su pokazali spremnost za uključivanje nove tehnologije uz zadržavanje tradicionalnih metoda gradnje. Na primjer, nakon restauracije Meiji, počeli su ugrađivati ​​beton u svoje dizajne. Kasnije će biti pioniri u korištenju CAD-a (kompjuterski potpomognuti dizajn) za hramove.

Što je možda najvažnije, vrlo su ozbiljno shvatili ulogu glavnog stolara, koji je bio na čelu tvrtke. Tradicija je nalagala da se najstariji sin imenuje glavnim stolarom, ali nekoliko puta zabilježeno je da je Kongō Gumi poduzeo korake da sačuva tvrtku ako ta osoba nije bila dorasla zadatku. Ako nije bilo prikladnog muškog nasljednika, tražili bi kompetentnog partnera i doveli ga kao zeta kako bi zadržali obiteljsko ime i tvrtku. Jednom su čak doveli žensku članicu obitelji da vodi tvrtku. Tijekom Shōwa depresije nakon Prvog svjetskog rata, kada je 37. vođa počinio samoubojstvom zbog financijskog pada, njegova udovica Yoshie imenovana je glavnim stolarom. Pokazala je nevjerojatnu vještinu, proširila tvrtku i lobirala kod vlade da im dopusti proizvodnju lijesova kako bi preživjeli. Također je odvojila menadžerske od stolarskih pozicija, što je pomoglo procvatu tvrtke.

Do 2006. Kongō Gumi djelovao je kao neovisna tvrtka. Te godine postaje podružnica Takamatsu Construction Group. To je omogućilo Kongō Gumiju da pooštri svoj poslovni model dok još uvijek koristi tradicionalne građevinske tehnike koje su ga proslavile. Prema poslovnom profilu za 2023., tvrtka ima 110 zaposlenih, u odnosu na 80 kada je kupljena. Još uvijek donosi oko 38 milijuna dolara godišnje, što može varirati ovisno o tome kada se pojave veliki projekti hramova (tvrtka također preuzima stambene i uredske projekte). Iako obitelj Kongō više nije uključena u upravljanje, još uvijek postoji jedan član obitelji s titulom sho daiku (glavni stolar). Kao kći 40. glave obitelji, ona je 41. glava stolara.

Izvor: My Modern Met

Komentari