Invazivne vrste koje uništavaju usjeve, pustoše šume, šire bolesti i uništavaju ekosustave šire se sve brže diljem svijeta, a čovječanstvo nije uspjelo zaustaviti klimatske promjene koje su uzrok tome, kaže se u velikoj znanstvenoj procjeni u ponedjeljak.
Neuspjeh košta više od 400 milijardi dolara godišnje u odštetama i izgubljenom prihodu – što je jednako BDP-u Danske ili Tajlanda – i to je vjerojatno “veliko podcjenjivanje”, prema Međuvladinom znanstvenom savjetodavnom panelu za UN-ovu Konvenciju o bioraznolikosti. (IPBES).
Od vodenog zumbula koji guši Viktorijino jezero u istočnoj Africi, do štakora i smeđih zmija koje uništavaju vrste ptica u Pacifiku, do komaraca koji nove regije izlažu Ziki, žutoj groznici, denga groznici i drugim bolestima, izvješće je katalogiziralo više od 37.000 tzv. vrste koje su se ukorijenile – često doslovno – daleko od mjesta porijekla. Taj broj naglo raste, zajedno s računom za štetu koji se u prosjeku četverostruko po desetljeću od 1970. Ekonomska ekspanzija, povećanje populacije i klimatske promjene “povećat će učestalost i opseg bioloških invazija i utjecaj invazivnih stranih vrsta”, zaključuje se u izvješću. Samo 17 posto zemalja ima zakone ili propise za upravljanje ovim napadom, navodi se. Bilo slučajno ili namjerno, kad alohtone vrste završe na drugom kraju svijeta, krivi su ljudi. Širenje vrsta čvrst je dokaz da je brzo širenje ljudske aktivnosti toliko radikalno izmijenilo prirodne sustave da je Zemlju uvelo u novu geološku epohu, antropocen, kažu znanstvenici.
Izvor: Science Alert
Komentari