U TEDx govoru 2023. u školi Laguna Blanca, Dino Ambrosi je napravio zapanjujuće otkriće koje savršeno naglašava veliko pitanje ere pametnih telefona: Koliko vrijedi moje vrijeme? Ambrosi je osnivač projekta Reboot i stručnjak za usmjeravanje tinejdžera i mladih odraslih da razviju osnažujuće odnose s tehnologijom.
Pod pretpostavkom da prosječna osoba sada živi do 90 godina, nakon izračuna prosječnog vremena koje provede spavajući, idući u školu, radeći, kuhajući, jedući, obavljajući kućanske poslove, spavajući i brinući se o osobnoj higijeni, današnji 18-godišnjaci imaju samo 334 mjeseca svojih odraslih života za sebe.
“Kako ćete provesti ovo vrijeme odredit će kvalitetu vašeg života“, kaže Ambrosi. Međutim, s obzirom na tehnološke navike današnjih mladih ljudi, većinu tih mjeseci provest će buljeći u ekrane, ostavljajući im samo 32 mjeseca da ostave trag u svijetu “Danas je prosječan 18-godišnjak spreman provesti 93% svog preostalog slobodnog vremena gledajući u ekran”, kaže Ambrosi.
Zastrašujuća je pomisao da će cijela jedna generacija većinu slobodnog vremena provoditi ispred ekrana. Međutim, poruka ima dobre strane. Dijeljenje ovih informacija s mladima može odmah utjecati na to kako provode svoje vrijeme.
Kako natjerati tinejdžere da skrate vrijeme ispred ekrana?
Ambrosi kaže da ga je rad s projektom Reboot kroz inicijative na kampusu, školske skupštine i radionice za roditelje naučio da su tinejdžeri više zabrinuti zbog vremena koje gube na svojim telefonima nego štete koju to može nanijeti njihovom mentalnom zdravlju. Poznavanje teme koja odjekuje može otvoriti vrata za učinkovit dijalog o temi o kojoj je mnogim mladim ljudima teško raspravljati. Tada su skloniji preispitivanju svog odnosa s pametnim telefonima.
“Kad im pomažem da shvate vrijednost svog vremena, naglašavam činjenicu da im se to vrijeme krade”, rekao je Ambrosi za Upworthy.
Studija Common Sense Media pokazuje da je prosječna osoba u dobi od 13 do 18 godina, od 2021., provodila u prosjeku 8 sati i 39 minuta dnevno uz zabavu ispred ekrana.
„Važno ih je natjerati da na vrijeme gledaju kao na svoj najvrjedniji resurs koji mogu koristiti za ulaganje u sebe ili uživanje u životu i označavanje kućica na svom popisu. Stvarno želim da vide da je to nešto nad čime bi trebali preuzeti kontrolu i dati mu prioritet jer svi imamo dojam da su društveni mediji besplatni, ali zapravo nisu besplatni. Plaćamo ih svojim vremenom.”
Ambrosi vjeruje da je manje vjerojatno da će mladi besplatno predati svoje vrijeme tehnološkim tvrtkama kada shvate njegovu vrijednost. “Smatram da djeca stvarno reagiraju na tu poruku jer se nitko ne želi osjećati izmanipuliranim, zar ne? I dati im taj osjećaj nepravde, što mislim da im je nanesena, od strane tehnoloških tvrtki koje ne rade prema poslovnim modelima koji nisu u skladu s njihovom dobrobiti, važno je.”
Također vjeruje da bi roditelji trebali biti suosjećajni i neosuđivani kada razgovaraju s mladima o vremenu ispred ekrana jer je to borba s kojom se skoro svi suočavaju i zbog koje se srame. Malo razumijevanja spriječit će ih da potpuno prekinu razgovor.
Kako smanjiti vrijeme pred ekranom?
Ambrosi ima nekoliko prijedloga koji će pomoći ljudima da skrate vrijeme ispred ekrana.
Aplikacija ClearSpace
ClearSpace od vas traži da postavite vremensko ograničenje i dopušta vam da postavite broj posjeta stranici po danu. Ako zasjenite broj posjeta, prijatelju će poslati poruku da ste premašili. To može pomoći ljudima da budu odgovorni za ciljeve vremena ispred ekrana.
Nemojte spavati s telefonom
Ambrosi kaže da punite svoj telefon daleko od noćnog ormarića dok spavate i koristite budilicu da se probudite. Ako imate budilicu na telefonu, postavite automatizaciju tako da, čim isključite alarm, otvori aplikaciju poput Flore ili Forest i pokrene sat vremena koji vas potiče da ne koristite telefon za prvi sat dana.
“Prema mom iskustvu, ako se možete držati podalje od ekrana zadnji sat i prvi sat u danu, ostala 22 sata će biti puno lakša jer ćete dobiti kvalitetan odmor i san koji vam je potreban”, rekao je Ambrosi Upwortyju.
Držite aplikacije na jednom mjestu
Ambrosi kaže da sve svoje društvene aplikacije držite na jednom mjestu ili jednom uređaju. “Pokušavam odrediti određenu upotrebu za svaki uređaj koliko god je to moguće”, rekao je za Upworthy. “Sve svoje vrijeme na društvenim mrežama i svu zabavu pokušavam zadržati na telefonu, a ne na računalu jer želim da mi računalo bude alat za rad.”
Iako su pred mladima značajni izazovi dok se pokušavaju snaći u svijetu koji se temelji na ekranu, držeći ih na zdravoj udaljenosti, Ambrosi je optimističan u pogledu budućnosti.
“Uistinu sam optimist jer sam u posljednjih godinu dana vidio da je prijemčivost studentske publike porasla. Djeca se bude svjesna činjenice da je to problem. Žele voditi ovaj razgovor”, rekao je Upworthyju. “Neki klubovi upravo sada počinju rješavati ovaj problem u nekoliko škola; iz predavanja koje sam održao samo u ovom semestru, djeca žele biti uključena u ovaj razgovor. Sami stvaraju prostore bez telefona na fakultetima i srednjoškolskim kampusima. Mislim da imamo ogroman potencijal da iskoristimo ovaj trenutak da pomaknemo stvari u pravom smjeru.”
Komentari