Klimtova slika rekonstruirana pomoću moderne tehnologije

81
Klimt je Medicinu naslikao oko 1900. godine© MedUni Wien_APA Fotoservice_Hörmandinger_Schedl
Klimt je Medicinu naslikao oko 1900. godine© MedUni Wien_APA Fotoservice_Hörmandinger_Schedl

Oko 1900. godine Gustav Klimt naslikao je monumentalnu sliku Medicina. Nažalost, djelo je uništeno u vrijeme nacizma. Zahvaljujući umjetnoj inteligenciji slika je uspješno rekonstruirana. Replika je prije nekoliko dana otkrivena na pročelju istraživačke zgrade Medicinskog sveučilišta u Beču.

Sliku je naručilo tadašnje Ministarstvo obrazovanja, a trebala je biti jedna od fakultetskih slika koje će krasiti strop svečane dvorane na Sveučilištu u Beču. Ipak, na to odredište Klimtova slika nažalost nikada nije stigla. Njegovo je umjetničko djelo tada naišlo na oštre kritike ranije navedenog ministarstva i sveučilišta, ali i javnosti.

Nakon pljačke, iza koje su stajali nacisti, i ostale su originalne slike fakulteta zauvijek  izgubljene u svibanjskom požaru 1945. godine. Ostali su tek nacrti i crno-bijele fotografije, a detalji u boji očuvani su samo na crveno-zlatnom liku poznatom kao Hygieia.

U zajedničkom projektu „Klimt protiv Klimta“ bečki muzej Belvedere i Google Arts & Culture uspjeli su, uz pomoć umjetne inteligencije, rekonstruirati kolorit Klimtovih fakultetskih slika. Rezultat ove uspješne suradnje danas je vidljiv na pročelju istraživačke zgrade Anna Spiegel u okviru Medicinskog sveučilišta u Beču.

„Oživljavanje Klimtove slike Medicina korištenjem najmodernije tehnologije sjajan je primjer suradnje znanosti i umjetnosti koji ističe istraživački i kulturni aspekt Beča kao metropole. Osim toga, pokazuje nam na koje sve načine možemo koristiti inovacije i tehnologiju s ciljem da očuvamo našu kulturnu baštinu i predstavimo je generacijama koje tek dolaze“, poručio je bečki gradonačelnik Michael Ludwig.

Rekonstrukcijom Klimtove slike Medicina u javni se prostor vraćaju ne samo umjetnost i znanost s prijelaza stoljeća, nego i simbolika duboko ukorijenjene povezanosti između bečke kulture i medicine. Ova replika odaje počast Klimtovoj ostavštini i podsjeća na znanstvenu tradiciju koja je karakteristična za naš grad i snagu njegovih medicinskih inovacija“, istaknuo je Markus Müller, rektor Medicinskog sveučilišta u Beču.

Zahvaljujući ovoj fantastičnoj ideji ova se impozantna slika, koja je od 1919. godine u posjedu Belvederea, sada vraća u fokus javnosti“, rekla je generalna direktorica bečkog Belvederea Stella Rollig.

Slika je duža od četiri metra, a osobito je dojmljiva na zidu spomenute istraživačke zgrade te vjerno svjedoči Klimtovu umijeću.

Komentari