Halleyjev komet jedan je od najfascinantnijih astronomskih događaja ikad, a zapisi datiraju od prije tisuću godina. Zadnji put je bio vidljiv sa Zemlje 1986. godine, a budući da se pojavljuje svakih 75 do 79 godina, njegovo sljedeće viđenje dogodit će se u srpnju 2061. I dok se to čini još malo, sada se možemo početi veseliti njegovom povratku. Od 8. prosinca 2023. Halleyjev komet je na povratku kroz Sunčev sustav prema Zemlji.
Komet putuje oko Sunca u spljoštenoj eliptičnoj orbiti koja ga vodi izvan vanjskih granica Sunčevog sustava, prije nego što ga vrati točno oko Sunca. I nakon desetljeća putovanja od naše zvijezde, dosegao je najudaljeniju točku svoje orbite, također poznatu kao afel. Smješten 3,27 milijardi milja od Sunca, udaljen je otprilike 472,2 milijuna milja od orbite Neptuna. Zadnji put je Halleyev komet bio na ovoj točki u svojoj orbiti u travnju 1948. godine.
Sada kada je Halleyev komet na povratku, to znači da će se po prvi put u gotovo 38 godina približiti Suncu. Trenutačno ima brzinu od 0,565 milja u sekundi, ili oko 2034 milje na sat, za što se očekuje da će rasti kako se bude približavao unutarnjem Sunčevom sustavu. “U skladu s Keplerovim drugim zakonom gibanja, nebesko tijelo se kreće najbrže kada je u perihelu, a najsporije u afelu”, piše Joe Rao iz Svemira. Dakle, jednom kada Halley prođe kroz afel, njegova orbitalna brzina počet će – u početku vrlo sporo – rasti, na putu prema Suncu.
Halleyjev komet posljednji je put dosegao perihel — svoju točku najbližu Suncu — 9. veljače 1986., a ponovno će biti na toj točki 28. srpnja 2061. Budući da će komet biti na istoj strani Sunca kao i Zemlja tijekom ljeta će se činiti barem 10 puta svjetlijim nego prije 38 godina—ako svjetlosno onečišćenje to dopusti. Budući da je Halleyev komet prvi put fotografiran tijekom svog pojavljivanja 1910. godine, a prvi put je proučavan sondom 76 godina kasnije, možemo samo zamisliti tehnološki napredak koji će biti dostupan znanstvenicima sljedeći put kada se komet pojavi.
Izvor: My Modern Met
Komentari