Dio klimatologa u otvorenom pismu upozorava na mogućnost kolapsa Golfske struje

65
more

U listopadu 2024. godine, na konferenciji u Reykjaviku, 44 ugledna klimatska znanstvenika iz 15 zemalja uputila su hitno upozorenje Nordijskom vijeću ministara. U otvorenom pismu, znanstvenici ističu ozbiljan rizik od kolapsa Atlantske meridionalne cirkulacije (AMOC), uključujući Golfsku struju, koja je ključna za prijenos topline prema sjevernom Atlantiku i Europi.

Ova cirkulacija, poznata kao “kralježnica” klimatske stabilnosti u Europi, mogla bi oslabiti ili potpuno kolabirati, uzrokujući ozbiljne klimatske promjene. Znanstvenici upozoravaju da bi nagli prekid AMOC-a doveo do hlađenja u sjevernom Atlantiku, stvarajući tzv. “hladni mjehur”, dok bi se ostatak svijeta nastavio zagrijavati. Takav scenarij doveo bi do ekstremnih vremenskih uvjeta, ugrozio poljoprivrednu proizvodnju u sjeverozapadnoj Europi i poremetio morske ekosustave, donosi IstraMet.

Osim zahladnjenja u Nordijskim zemljama, znanstvenici upozoravaju na ozbiljne globalne posljedice. Kolaps Golfske struje mogao bi utjecati na pomicanje tropskih kišnih pojaseva i smanjenje apsorpcije CO2 u oceanima, čime bi se dodatno ubrzalo globalno zatopljenje. Takav klimatski šok mogao bi uzrokovati destabilizaciju ekosustava, porast razine mora duž američke atlantske obale te smanjenje produktivnosti oceana.

Upozorenje dolazi u ključnom trenutku za klimatsku politiku, budući da modeli ukazuju na samo “srednju sigurnost” da AMOC neće kolabirati do kraja stoljeća. Međutim, nova istraživanja sugeriraju da bi se ovaj scenarij mogao ostvariti već u idućim desetljećima. Znanstvenici pozivaju Nordijsko vijeće da preuzme vodeću ulogu u smanjenju emisija stakleničkih plinova i postigne ciljeve iz Pariškog sporazuma, zadržavajući globalno zagrijavanje ispod 1,5°C.

Prijetnja kolapsa Golfske struje nije samo pitanje budućnosti. Posljedice bi se mogle osjetiti već u našem životnom vijeku. Vrijeme za djelovanje je sada, poručuju znanstvenici.

Komentari