U prostorima Zajednice tehničke kulture Rijeka svečano je otvoren Interpretacijski centar za istraživanje mora i zaštitu morskog okoliša, uređen sredstvima Državnog proračuna Republike Hrvatske i Europskog socijalnog fonda.
Interpretacijski centar trajno je nasljeđe dvogodišnjeg europskog projekta „Eco&Blue STEM“ koji je provodila Zajednica tehničke kulture Rijeka, a nalazi se u prostorima Zajednice, na adresi Janeza Trdine 7. Interpretacijski centar za istraživanje mora i zaštitu morskog okoliša ima edukativnu, istraživačku i izložbenu funkciju te mladima omogućava predstavljanje popularnih sadržaja iz područja istraživanja mora i zaštite morskog okoliša na interaktivan i inovativan način.
Interpretacijski centar simbolično je otvorenim proglasila Eugenija Perić iz Grada Rijeke, a svečanosti su prisustvovali i predsjednik Zajednice tehničke kulture Rijeka Đordano Bucci, tajnica Zajednice tehničke kulture Rijeka Tihana Kalčić, ravnateljica Osnovne škole “Nikola Tesla” Tatjana Bandera-Mrakovčić, Svijetlana Brnabić, učiteljica u OŠ „Nikola Tesla” koja je sa Zajednicom tehničke kulture Rijeka surađivala u okviru projekta „Eco&Blue STEM“, te ostali uzvanici.
Predsjednik Zajednice tehničke kulture Rijeka Đordano Bucci istaknuo je kako je otvaranje Interpretacijskog centra početak jednog novog, uzbudljivog putanja prema razumijevanju i očuvanju našeg dragocjenog primorskog nasljeđa.
„Naša obala je bogata biološkom raznolikošću i prirodnim ljepotama, koje su inspirirale mnoge generacije. Međutim, suočeni smo s mnogim izazovima, od zagađenja i klimatskih promjena do gubitka staništa i prekomjernog iskorištavanja resursa. Zato je danas, više nego ikad, bitno razumjeti i poznavati naš morski okoliš. Interpretacijski centar neće biti samo prostor za izlaganje, već i forma za edukaciju, istraživanje i suradnju. Ovdje se posjetitelji mogu upoznati s tajnama mora, naučiti o važnosti održivog ribolova, ekosustavima i zaštiti morskih staništa. Ovaj centar bit će most između znanosti i zajednice, pružajući informacije koje će potaknuti svaku osobu da postane čuvar mora“, kazao je predsjednik ZTK Rijeka Bucci.
Postav Interpretacijskog centra osmišljen je na suvremen način korištenjem novih tehnologija, audio-vizualnih i interaktivnih sadržaja koji pobuđuju interes posjetitelja i omogućuju im vođenje i boravak u Interpretacijskom centru koji djeluje i kao multifunkcionalna prostorija prilagođena za edukacije, prezentacije, sastanke ili radionice. Dizajnersko rješenje Interpretacijskog centra izrađeno je od strane obrta Design office iz Zagreba na kojem je sudjelovao kustos Ivan Mravlinčić, dok je sam postav izvela tvrtka Trifolium d.o.o.
Upravo u nedostatku sadržaja vezanih za istraživanje mora i zaštitu morskog okoliša u gradu Rijeci, koja je geografski, gospodarski i suživotom ljudi vezana uz more, ZTK Rijeka opremila je namjenski prostor u kojemu se nalazi trajni postav tematski vezan uz sadržaje koji se odnose na istraživanje morskih ekosustava, poduprtog novim tehnologijama, a koji je namijenjen popularizaciji STEM-a među djecom i mladima. Sama realizacija i aktivnosti Interpretacijskog centra, podupire Nacionalnu razvojnu strategiju Republike Hrvatske do 2030. godine, a posebice razvojni smjer koji se okreće zelenoj i digitalnoj tranziciji, stvarajući time jedinstveni STEM resurs putem kojeg se mladi usmjeravaju u istraživačke teme vezane uz morski okoliš u svojoj obrazovnoj vertikali.
Interpretacijski centar ima edukativnu, istraživačku i izložbenu funkciju, a učenike privlači interaktivnim sadržajem te mogućnostima koje prostor Interpretacijskog centra nudi. Centar je primarno namijenjen osnovnoškolskom uzrastu, kroz interpretaciju sadržaja s tematikom istraživanja mora i zaštite morskog okoliša koji je razumljiv djeci, dok će razvojno biti i mjesto za okupljanje članova udruga u tehničkoj kulturi, njih 55 koje udružuje ZTK Rijeka kao klubove podvodnih aktivnosti, znanstvenika i studenata u svrhu održavanja radionica, izložbi, prezentacija i edukacija na temu istraživanja mora i morskog okoliša.
Prostor u svom razvojnom okviru, planira ugostiti stručnjake i gospodarstvenike koji se bave istraživanjem mora i zaštitom morskog okoliša kroz održavanje raznih skupova, prezentacija stručnih radova i aktivnosti, što centar čini jedinstvenim mjestom za sastanke i dogovaranje projekata, suradnju te održavanje zanimljivih edukativnih sadržaja za djecu i odrasle.
Također, Interpretacijski centar bit će mrežno mjesto za provođenje jednodnevnih i višednevnih radionica za obuku osnovnoškolaca i mentora koji će raditi s mladima u matičnim školama na popularizaciji sadržaja istraživanja mora i zaštite morskog okoliša. Posebice se ističe kako je u okviru organiziranih posjeta, Interpretacijski centar ove godine posjetilo više od 250 učenika riječkih osnovnih škola, kojima su prezentirane atraktivne teme i činjenice o istraživanju mora. Namjera je navedene teme dodatno popularizirati posebice u gorskim krajevima Primorsko-goranske županije, kao sredini koja nemaju direktni dodir s morem, a utječe na njegov ekosustav. Svakako, Interpretacijski centar kao razvojni resurs, namjerava se dalje usmjeravati u svijetlu europskih projekata i programa.
U Interpretacijskom centru već su održana predavanja istraživača sa španjolskog Instituta de Ciències del Mar iz Barcelone, najavljene se prezentacije eko-čišćenja mora, a za realizaciju programskih aktivnosti, skupljena su relevantna iskustva iz Centra za istraživanje mora (CIM) iz Rovinja te od znanstvenika sa Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Instituta Ruđer Bošković.
Ukupna vrijednost projekta ECO&BLUE STEM je 274.228,51 eura. Bespovratna sredstva u iznosu od 274.228,51 eura osigurana su iz Državnog proračuna Republike Hrvatske u iznosu od 41.134,28 eura i iz Europskog socijalnog fonda u iznosu od 233.094,23 eura.
Komentari