Sindikat Zajedno, koji okuplja oko 4.000 djelatnika u hrvatskom zdravstvenom sustavu, najavio je početak štrajka koji kreće u ponedjeljak, najavljuje Jutarnji list. Ova odluka uslijedila je nakon neuspješnog postupka mirenja u Ministarstvu zdravstva, tijekom kojeg se nisu uspjeli dogovoriti oko povećanja koeficijenata plaća i poboljšanja uvjeta rada. Ključni razlog za štrajk, kako navode sindikalni predstavnici, jest nezadovoljstvo aktualnom Uredbom o koeficijentima, zbog čega osjećaju kako njihova uloga u sustavu nije adekvatno cijenjena.
Na konferenciji za medije, predstavnici Sindikata Zajedno pojasnili su kako će štrajk zahvatiti velike zdravstvene ustanove, ali će se proširiti i na pojedine domove zdravlja diljem Hrvatske. Na pitanje je li pošteno da posljedice štrajka osjećaju građani, sindikalisti su odgovorili da ni sami nisu sretni zbog toga, ali smatraju da je odgovornost na Ministarstvu zdravstva koje nije pokazalo razumijevanje za njihove zahtjeve.
Sindikat traži povećanje osnovice plaće za 20%, jer trenutna bruto osnovica iznosi 947 eura, što je, prema riječima sindikalnih čelnika, nedovoljno za održavanje zadovoljavajućeg životnog standarda zaposlenika u sustavu koji obavlja kritične funkcije za javno zdravstvo.
Sindikat Zajedno najavio je da od ponedjeljka u zdravstvenim ustanovama neće biti obavljane redovne dijagnostičke pretrage i kontrole. To uključuje sve pretrage poput magnetske rezonancije, rendgena, mamografije, PET-CT pregleda, zračenja, kao i planiranja liječenja onkoloških bolesnika koje nije hitno. Hitni pacijenti, kao i pacijenti na odjelima hitnog prijema, i dalje će primati nužnu zdravstvenu skrb, čime sindikat želi naglasiti kako im nije cilj ugroziti zdravlje građana.
Krunoslav Kušec, predsjednik Sindikata Zajedno, izjavio je da će članovi sindikata dolaziti na posao, ali da neće obavljati svoje redovne dužnosti osim u hitnim slučajevima.
Ministar zdravstva, Vili Beroš, nakon posljednje sjednice Vlade, obratio se javnosti umirujućim tonom. On je pozvao pacijente na razumijevanje i strpljenje, istaknuvši kako će Ministarstvo poduzeti sve što je potrebno kako bi se osigurala zdravstvena skrb tijekom štrajka. Beroš je također pozvao ravnatelje bolnica i drugih zdravstvenih ustanova da organiziraju rad tako da pacijenti ne ostanu zakinuti za usluge.
“Ministarstvo zdravstva poduzet će maksimalne napore da bi se svim pacijentima osigurala potrebna zdravstvena skrb, a ravnatelji bolnica i drugih zdravstvenih ustanova pozvani su organizirati rad da bi se pacijentima pružila ista. Vjerujem da će u svim razgovorima prevladati razum i iskrena želja za postizanjem prihvatljivog rješenja, a sve u interesu hrvatskih građana i pacijenata” – istaknuo je ministar zdravstva Vili Beroš.
Iako ministar Beroš naglašava da će Ministarstvo učiniti sve da podrži sindikalne zahtjeve „u okviru zakonskih propisa“, sindikat ostaje nepokolebljiv u svojim namjerama, najavljujući štrajk sve dok njihovi zahtjevi ne budu ispunjeni.
Odluka o štrajku mogla bi dodatno produžiti već postojeće liste čekanja i uzrokovati poteškoće pacijentima koji čekaju na preglede ili terapije. Sindikat Zajedno zasad nije otkrio sve detalje plana štrajka jer ne žele da se pritisci vrše na njihove članove, no već su najavili da će štrajk prouzročiti ozbiljne probleme u pružanju dijagnostičkih usluga koje nisu hitne.
Sindikati u zdravstvu godinama ukazuju na probleme u sustavu, a ovaj štrajk još je jedan od pokušaja da se postigne pravednija evaluacija rada medicinskih djelatnika i odgovarajuća financijska valorizacija njihovih doprinosa.
Komentari