Ove godine, povodom proslave 180. obljetnice opatijskog turizma, potpuno je sanirana povijesna rondela ispred Vile Angioline. Vila Angiolina zaštićena je kao kulturno dobro i upisana u Registar kulturnih dobara RH, a povijesna rondela je zaštićena kao spomenik parkovne arhitekture i jedan je od rijetkih, gotovo u cijelosti sačuvanih, parternih vrtova u svijetu. Povijesna rondela je, ujedno, sastavni dio vizualnog identiteta Vile Angioline. Još u vrijeme Iginia Scarpe na ovom je prostoru bila oblikovana rondela, a njen postojeći izgled, prema dostupnim izvorima, datira s kraja 19. stoljeća, a autor je Carl Schubert, tvorac perivoja Južnih željeznica.
– Ukupna je vrijednost sanacije 57.171,46 eura s PDV-om. Primorsko-goranska županija sufinancirala je ovaj projekt u iznosu od 25.000,00 eura, na čemu im zahvaljujemo. Također je izrađena i postavljena informativna tabela s povijesnim razvojem partera, ali i edukativnim pravilima ponašanja unutar zaštićenog prostora, kako bismo zaštitili ovaj iznimno vrijedan prostor, istaknula je zamjenica gradonačelnika Kristina Đukić na konferenciji za novinare.
Sve radove sanacije povijesne rondele obavili su stručnjaci opatijskih parkova
– Prostor cijelog partera je bio u lošem stanju, iako se u njega jako mnogo ulagalo. Protok vremena i atmosferilije su napravili svoje te smo, uz suglasnost konzervatora, pristupili sanaciji. Po uzoru na velike parterne vrtove Europe odlučili smo da će svaki oblik unutar rondele dobiti svoj kortenski okvir, što značajno olakšava održavanje prostora, istaknuo je Petar Banda iz opatijskih Parkova.
Djelatnica Parkova Hermina Brajković je podsjetila kako održavanje zelenih površina u Opatiji zahtjeva svakodnevni nadzor i djelovanje. Uz prisutnost sve većih pojava štetnika i gljivičnih oboljenja na biljnom materijalu, te sve veći broj posjetitelja koji koriste gradske zelene površine, struka se neprekidno suočava s novim izazovima.
– Naša je želja da zadržimo visoku razinu održavanja zelenih površina te molimo građanstvo i naše posjetitelje da se primjereno vladaju u takvim prostorima, rekla je Hermina Brajković. Ona je i pojasnila da je umjesto šimšira, koji se bori s problemom nametnika šimširovog moljca, u rondelu posađena zamjenska, slična biljna vrsta koja zadovoljava estetski kriterij – Myrsine africana, isto tako povijesno prisutna u opatijskim parkovima.
Komentari