Liječnik obiteljske medicine i član Izvršnog odbora KoHOM-a Leonardo Bressan gostovao je u N1 Studiju, gdje je komentirao probleme oko Centralnog zdravstvenog informacijskog sustava (CEZIH).
U ponedjeljak ujutro CEZIH je ponovno pao te se neko vrijeme nisu mogli izdavati recepti i uputnice, a KoHOM je par dana ranije upozorio na sve učestalije probleme tog sustava.
Bressan ističe da je CEZIH puno više od uputnica i recepata.
“To su i elektronski nalazi, medicinska dokumentacija, osobni podaci naših pacijenata i to je ono na što smo najosjetljiviji, a to je integritet naših pacijenata i vjerodostojnost podataka medicinske dokumentacije koju koristimo i pohranjujemo”, poručuje Bressan.
Bressan smatra da su problemi počeli kad je HZZO počeo napuštati vlastitu informatičku infrastrukturu i kad je prešao na tzv. e-HZZO.
“Tu su počeli problemi – u prebacivanju ogromnih baza podataka. Mi smo više puta apelirali da se takvi radovi koji su neizbježni rade izvan našeg radnog vremena – od 9 navečer do 6 ujutro se može svaki dan jer je najmanje opterećenje sustava. Ne znam kad to rade, ali vidite da se očito puno grešaka provlači na više razina”, kaže Bressan.
“Vlasnik CEZIH-a službeno je Ministarstvo zdravstva, a održavatelj sustava je HZZO. Informatičku infrastrukturu rade, ajmo reći, poizvođači koji nisu ni HZZO, ni Ministarstvo. Kako se kaže ‘puno baba kilavo dijete’. Bit će i dalje poteškoća”, dodaje.
Bressan smatra da je odgovoran uvijek vlasnik, a to je u ovom slučaju Ministarstvo zdravstva.
“Do prije par mjeseci kad ovi problemi nisu bili toliko vidljivi i ometajući u radu, postojala je neka koordinacija između održavatelja tog sustava, HZZO-a i informatičkih kuća na terenu koje rade s našim ordinacijama, bolnicama i sl. To su bili sastanci u nekom mjesečnom ritmu gdje su se sva uočena odstupanja odmah na sastancima rješavala. Od tada nije održana nikakva komunikacija. Imate situaciju da vlasnik, Ministarstvo zdravstva, ne komunicira s HZZO-om, koji je održavatelj. HZZO ne komunicira s proizvođačima informatičke infrastrukture za naše ordinacije. Jedini s kojima i imamo neki kontakt su proizvođači tih podsustava koje koristimo. Njima se jedino možemo javiti i oni se uvijek jave, za razliku od Ministarstva i HZZO-a.”, ispričao je Bressan za N1 i dodao kako su prije par mjeseci takvi sastanci prestali i više se nisu održavali.
Komentari