Grad Rijeka kao nositelj i Caritas Riječke nadbiskupije kao partner provode projekt „U svom domu“, u okviru poziva „ZAŽELI – prevencija institucionalizacije“, za korisnike s prebivalištem na području Grada Rijeke.
Glavni cilj projekta je povećanje socijalne uključenosti i prevencija institucionalizacije ranjivih skupina kroz pružanje usluge potpore i podrške u svakodnevnom životu starijim osobama i osobama s invaliditetom na području Grada Rijeke. Na taj način pridonosi se njihovoj većoj socijalnoj uključenosti, prevenciji institucionalizacije, ostanku u vlastitom domu te osiguravanju prava na život u zajednici.
Projekt su predstavili gradonačelnik Rijeke Marko Filipović, riječki nadbiskup metropolita Mate Uzinić i ravnateljica Caritasa Riječke nadbiskupije Marijana Medanić. Na konferenciji za novinare bili su prisutni i pročelnica Upravni odjel za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života Karla Mušković i pomoćnica pročelnice Jasna Grgurić Malović.
Uslugom pomoći u kući prevenira se institucionalizacija osoba starije životne dobi
„Projekt je započeo u travnju ove godine, a do sada su se provodile pripreme odnosno zapošljavanje provoditelja, ali i definiranje korisnika programa. Sada slijedi i početak rada s korisnicima te se ovom prilikom zahvaljujem Riječkoj nadbiskupiji na uvijek dobroj suradnji koja je, među ostalim, rezultirala i ovim svakako izuzetno važnim projektom kojim se prevenira institucionalizacija i pruža usluge za kojom postoji velika potreba na području grada Rijeke“, kazao je gradonačelnik Filipović, dodavši:
„Uključivanje Grada Rijeke u ovaj projekt logičan nastavak onog što Grad Rijeka radi već desetljećima, a to je stalno ulaganje u zaštitu socijalno ugroženih građana. S namjerom da naš socijalni program obuhvati što veći broj osoba u potrebi kontinuiramo ga nadograđujemo pa tako od iduće godine planiramo i povećanje cenzusa odnosno uvjeta prihoda građana temeljem kojeg zadovoljavaju kriterij uvrštenja u naš socijalni program i druge promjene. U tu svrhu, planirano je osigurati u 2025. godini dodatnih 2.000.000,00 eura tj. ukupno 6.154.000,00 eura za naše najugroženije sugrađane kako bi im se olakšao svakodnevni život.“
Pročelnica Mušković dodala je kako Grad u sklopu svog Socijalnog programa i Odluke o socijalnoj srbi omogućuje građanima pravo na pomoć u kući i to je pravo koje koristi oko 100 osoba starije životne dobi. Očekuje se da će se povećanjem cenzusa proširiti broj osoba koje će dobiti pravo na ovu vrstu pomoći.
Riječki nadbiskup Mate Uzinić izrazio je radost i zahvalnost Gradu i EU koji su omogućili realizaciju ovog projekta, te posebno Caritasu Riječke nadbiskupije što je prepoznao da bi ovaj projekt trebao biti dio njihovog poslanja. Izrazio je nadu i želju da će ovakvi projekti postati trajni, a ne oni koji započinju, traju neko vrijeme i onda ti ljude bivaju ostavljeni sami i bez odgovarajuće skrbi.
„Ovaj projekt, ne samo da prevenira ranije institucionalno zbrinjavanje naših sugrađana starije životne dobi, nego im i pomaže da mogu na dostojanstveniji način u svom vlastitom domu živjeti što je moguće duže. To je izuzetno važno i za kvalitetu njihovog života, ali je važno i u financijskom smislu zbog velikih poskupljenja domova za starije osobe. Na ovakav način im se omogućava odgovarajuća skrb i bez institucionalnog zbrinjavanja korisnika, a samim time i na veće je zadovoljstvo samih korisnika”, rekao je Uzinić.
Na kraju istaknuo je izvrsnu suradnju Riječke nadbiskupije i Grada Rijeke na polju karitaivnih projekata dodavši da je ovo je prvi kojega je inicirao Grad i na kojega se Riječka nadbiskupija odazvala „sa svim srcem i sposobnostima“ te izrazio nadu da će se uspješna suradnja nastaviti i u tom smjeru.
Usluga pomoći u kući besplatna za korisnike
Projektom „U svom domu“ se pružaju usluge pomoći u kući kao što su obavljanje kućanskih poslova (pranje posuđa, pospremanje stambenog prostora, donošenje vode, ogrjeva i slično, organiziranje pranja i glačanja rublja, nabava lijekova i drugih potrepština i dr.), održavanje osobne higijene (pomoć u oblačenju i svlačenju i obavljanju drugih higijenskih potreba i dr.), zadovoljavanje drugih svakodnevnih potreba (pomoć u socijalnoj integraciji, posredovanju u ostvarivanju raznih prava, dostava lijekova, namirnica, dostava pomagala, odlazak kod liječnika i sl.). Uz navedeno, svaki korisnik mjesečno dobiva paket kućanskih i higijenskih potrepština. Navedene usluge i paket su za korisnike potpuno besplatni.
Projekt je započeo 29.04.2024. godine, a trajat će 36 mjeseci odnosno 3 godine. Financiran je iz Europskog socijalnog fonda plus u financijskom razdoblju 2021.-2027., Operativni program učinkoviti ljudski potencijali 2021.-2027. u iznosu od 450.000,00 eura.
Grad Rijeka osigurao je pak dodatna sredstva za provedbu projekta u iznosu od 66.600,00 eura i to za troškove rada osoba koje se zapošljavaju, za pružanje usluge potpore i podrške (10 osoba), kao i za projektnog koordinatora (1 osoba) iz partnerske organizacije, Caritasa Riječke nadbiskupije, i to za cijeli period njihovog uključenja u projektne aktivnosti.
Tijekom prva tri mjeseca provođenja projekta provedeni su postupci zapošljavanja pružatelja usluga pomoći i podrške – zaposleno je deset pružateljica i jedna osoba kao njihov koordinator.
Poziv novim korisnicima stalno otvoren do završetka projekta
Također, putem javnog poziva u projekt je od 2. rujna 2024 godine uključeno 70 korisnika usluga, starijih osoba, punoljetnih osoba s invaliditetom te osoba nižeg socioekonomskog statusa, a proveden je i postupak nabave paketa kućanskih i higijenskih potrepština.
Nakon obavljenih svih pripremnih radnji, u rujnu je krenulo i konkretno pružanje usluge obilaskom samih korisnika, u prosjeku tri puta tjedno, ovisno o potrebi korisnika i mogućnostima pružatelja podrške.
„Na poziv se prijavilo preko sto naših sugrađana, a nakon terenskog obilaska tijekom ljeta odabrali smo onih 70 za koje smatramo da će im ta pomoć biti najpotrebnija, u čemu smo, kao i tijekom edukacije pružateljica usluga, imali veliku podršku patronažne službe. Među tih 70 korisnika, nalaze se 52 žene i 18 muškaraca, odnosno 50 samačkih domaćinstava i 10 parova. Očekujemo da se tijekom trajanja projekta lista korisnika mijenjati i zato je poziv novim korisnicima stalno otvoren“, kazala je ravnateljica Caritasa Medanić, napomenuvši kako će se, osim usluge pomoći u kući, osobama kojima bude potrebno, osigurati i druge vrste pomoći, poput paketa hrane ili posudbe medicinskih kreveta ili ortopedskih pomagala, odnosno pružajući one vrste pomoći koji su na raspolaganju za njihova 3500 korisnika.
Komentari