U školskoj godini 2024./2025. u osnovnim školama u gradu Rijeci program produženog boravka i cjelodnevno odgojno-obrazovnog rada od 1. do 4. razreda bit će organiziran u 91 skupini, odnosno razrednom odjelu, odlučeno je na 90. gradonačelnikovom kolegiju.
Za narednu školsku godinu Upravni odjel zaprimio je prijedloge za formiranje skupina iz 25 osnovnih škola Rijeke (23 škole čiji je osnivač Grad Rijeka te dvije osnovne škole drugih osnivača). Temeljem analize utvrđene su potrebe broja skupina produženog boravka, odnosno razrednih odjela cjelodnevno odgojno-obrazovnog rada. Škole su, naime, u obavezi provesti upisni postupak, pritom dajući prednost učenicima s upisnog područja škole prema redu prvenstva utvrđenom gradskom odlukom.
Sukladno izvršenoj analizi te osiguranim sredstvima u Proračunu Grada, u ovoj školskoj godini organizirat će se ukupno 91 skupina produženog boravka, odnosno razrednih odjela cjelodnevno odgojno-obrazovnog rada. Radi se o 2 skupine / razrednih odjela produženog boravka više u odnosu na broj skupina / razrednih odjela cjelodnevno odgojno-obrazovnog rada koji su organizirani tekuće školske godine.
Gradonačelnik Grada Rijeke odobrio je formiranje skupina u: OŠ-SE Belvedere (2 skupine), OŠ Brajda (3 skupine), OŠ Centar (1 skupina), OŠ-SE Dolac (4 skupine), OŠ Eugen Kumičić (4 skupine), OŠ Fran Franković (5 skupina), OŠ-SE Gelsi (5 skupina), OŠ Gornja Vežica (4 skupine), OŠ Ivana Zajca (4 skupine), OŠ Kantrida (5 skupina), OŠ Kozala (4 skupine), OŠ Nikola Tesla (8 skupina), OŠ Pećine (2 skupine), OŠ Pehlin (3 skupine), OŠ Podmurvice (3 skupine), OŠ-SE San Nicolo (3 skupine), OŠ Srdoči (7 skupina), OŠ Škurinje (2 skupine), OŠ Trsat (3 skupine), OŠ Turnić (4 skupine), OŠ Vežica (4 skupine), OŠ Vladimir Gortan (3 skupine), OŠ Zamet (6 skupina) te u dvjema osnovnim školama drugih osnivača: Osnovnoj waldorfskoj školi (1 skupina) i Katoličkoj osnovnoj školi “Josip Pavlišić“ (1 skupina).
Grad Rijeka godišnje za produženi boravak izdvaja preko 1,5 milijuna eura
Program produženog boravka i cjelodnevno odgojno-obrazovnog rada se sufinancira na način da se dio rashoda osigurava u Proračunu Grada Rijeke, a dio iz cijene usluge koju plaćaju roditelji.
Program bi provodilo ukupno 91 učitelja/ica za koje će Grad Rijeka osigurati dio sredstava za rashode za zaposlene (plaću, naknadu za prijevoz na posao i s posla, jubilarnu nagradu, božićnicu, regres za godišnji odmor, dar djetetu do 15 godina starosti i dr.).
Potrebna sredstva za sufinanciranje Programa u prvom obrazovnom razdoblju školske godine 2024./2025. u ukupnom iznosu od 529.425,00 eura osigurana su u Proračunu Grada Rijeke za 2024. godinu unutar pozicija Upravnog odjela. Za nastavak sufinanciranja u drugom obrazovnom razdoblju sredstva će se planirati u Proračunu Grada Rijeke za 2025. godinu. Posljednjih se godina na godišnjoj razini izdvaja preko 1.500.000,00 eura za sufinanciranje plaća učitelja koji izvode navedene programe.
Cijena za roditelja-korisnika ove usluge sukladno Odluci uključuje troškove prehrane te troškove provođenja terenskih i izvanučioničkih aktivnosti te dio troškova za rad učitelja koji izvodi program produženog boravka i cjelodnevnog odgojno-obrazovnog rada (jednog učitelja po razrednom odjelu). Za prve troškove cijenu utvrđuje Školski odbor škole, a za druge Gradonačelnik.
Stoga sudjelovanje od strane roditelja u sufinanciranju dijela troškova rada učitelja koji izvodi program od prvog do četvrtog razreda, ovisno o ostvarenom dohotku po članu kućanstva, iznosi 15,00 eura, 25,00 eura ili 45,00 eura mjesečno za 10 mjeseci ostvarivanja programa.
Za učenike slabijeg imovinskog stanja Upravni odjel za zdravstvo i socijalnu skrb pokriva dio troškova rada učitelja te troškove prehrane.
Roditelji čija djeca imaju prebivalište izvan grada Rijeke plaćaju 126,00 eura mjesečno za deset mjeseci ostvarivanja Programa od prvog do četvrtog razreda.
Na početku nove školske godine, donesen je i zaključak financiranju pratnje tijekom prijevoza učenika s teškoćama u Centru za odgoj i obrazovanje u nastavnoj 2024./2025. godini. Radi se o prijevozu učenika iz Centra za rehabilitaciju Rijeka, podružnice Kraljevica-Oštro, na nastavu u Rijeku, koji zbog nedostatka prostornog kapaciteta i nemogućnosti zadovoljavanja potreba svojih korisnika od rujna 2024. godine školovanje nastavljaju u matičnoj zgradi Centra za odgoj i obrazovanje.
Na savjetovanju odluka kojom se predlaže smanjenje poreza na dohodak
Na savjetovanje sa zainteresiranom javnošću je upućen Nacrt prijedloga Odluke o izmjeni Odluke o visini poreznih stopa godišnjeg poreza na dohodak na području grada Rijeke. Ovo Savjetovanje ostaje otvoreno do 5. listopada 2024. godine.
Porezne izmjene planirane su s ciljem dodatnog poreznog rasterećenja građana Rijeke, kao nastavka procesa započetog na početku mandata te ispunjenja predizbornog obećanja danog građanima.
Naime, temeljem spomenutog programa za mandatno razdoblje 2021. do 2025. godine, Grad Rijeka je u protekle tri godine, u cilju poreznog rasterećenja građana, smanjio stopu prireza porezu na dohodak s prvotnih 15 % na 13 %. U međuvremenu je Vlada prošlogodišnjim poreznim izmjenama ukinula prirez, a njegovu nadoknadu omogućila izmjenama stopa godišnjeg poreza na dohodak pa je, na neki način, porez na dohodak zamijenio prirez.
Na taj je način Grad Rijeka već u 2024. godini smanjio porez prirezu na dohodak, a sada se predlaže daljnje smanjenje u 2025. godini i to na način da se dosadašnja niža porezna stopa godišnjeg poreza na dohodak sa 22,4 % smanji na 22 %, a dosadašnja viša porezna stopa godišnjeg poreza na dohodak sa 33,6 % smanji na 33 %. Prihvati li Gradsko vijeće prihvati prijedlog, izmjene bi vrijedile od 1. siječnja 2025. godine.
Smanjenjem visine poreznih stopa godišnjeg poreza na dohodak na području grada Rijeke poreznim obveznicima smanjila bi se porezna obveza odnosno povećao iznos neto plaće. Na primjeru prosječne bruto plaće u RH za lipanj 2024. u iznosu od 1.819 eura zaposlenoj osobi samcu koji koristi samo osnovni osobni odbitak povećala bi se neto plaća za 42,98 eura godišnje, dok bi se zaposlenoj osobi koja uz osobni odbitak koristi i dodatnu olakšicu za jedno dijete povećala neto plaća za 29,52 eura godišnje.
Nadalje, uzevši u obzir da je na početku ovog mandata stopa prireza porezu na dohodak iznosila 15% što odgovara kumulativnoj nižoj poreznoj stopi od 23% (20% poreza uvećano za prirez od 15%), a u 2025. godini bi ista iznosila 22 % (20 % poreza uvećano za prirez od 10 %), iz navedenog proizlazi da za bruto prosječnu plaću od 1.819,00 eura, zaposlena osoba samac ostvaruje ukupno neto povećanje u iznosu od 107,52 eura godišnje, a zaposlena osoba s jednim djetetom ostvaruje ukupno povećanje neto plaće za 73,92 eura godišnje.
Na gradonačelnikovom kolegiju donesen je niz odluka vezani uz gospodarenje gradskim poslovnim prostorima i zemljištima, javnu nabavu i drugo.
Komentari