Najnovije ankete, napose ona koju je po izbornim jedinicama proveo RTL, potvrđuju ono o čemu se priča već tjednima, a to je da su pred nama možda i najnapetiji izbori dosad, s vrlo izjednačenim rezultatima za dvije najveće koalicije, od kojih ni jedna neće imati većinu potrebnu za sastavljanje vlade. Prema spomenutoj RTL-ovoj anketi, provedenoj na 10 000 ljudi, HDZ-u se predviđa 63 mandata, SDP-ovoj koaliciji 60, MOST dobija 5, po 3 mandata HDSSB, IDS-PGS te koalicija Milana Mandića. Po jedno mjesto osvajaju Živi zid, Uspješna Hrvatska i ORaH. Još je tu osam zastupnika nacionalnih manjina te 3 mandata dijaspore.
Drugim riječima, gledat ćemo raznorazne postizborne koalicije, samo je pitanje – tko će s kim. Tu vidimo i razlog zašto su naglo utihnule međusobne kritike onih koji su se ne tako davne nesmiljeno prepucavali preko medija. Stvar je vrlo jasna, pred predsjednicu Republike ide onaj tko skupi 76 mandata.
Ne treba se sada čuditi raznoraznim savezima: primjerice u Grčkoj, na vlasti je koalicija lijevih stranaka i desnih populista, prilično nacionalistički orijentiranih. Na nedavnim izborima u Portugalu, iako je pobijedio desni centar, on nema većinu, pa su se brže bolje dogovorili ljevičari i to u jednoj širokoj lepezi koja obuhvaća socijaliste koji su za EU i NATO te tvrdi komunisti koji su anti-EU i anti-NATO. Zajedničku točku našli su u ekonomiji: i jedni i drugi su protivnici mjera štednje.
Tako će se vjerojatno objašnjavati i domaće koalicije, što je doduše i realno, jer bi ekonomija trebala biti svima prva na listi prioriteta. S druge strane, manjim strankama je stajanje uz neke veće često jedina šansa za opstanak, barem u jednom mandatu Sabora; u međuvremenu se moraju etablirati na političkoj sceni i steći širu popularnost ili će “plesati samo jednu sezonu”.
Među poželjnim postizbornim “udavačama” nalaze se Božo Petrov i njegov MOST, kojeg mnogi već vide s Domoljubnom koalicijom, unatoč Dragi Prgometu koji je iz čelne stranke te koalicije izašao, pa i Stipi Petrini koji je njihov nesmiljeni kritičar. Jednostavno su temelji MOST više desni i konzervativni. Ostaje dakako pitanje kako će Petrina i Prgomet u tom slučaju reagirati, premda je Petrov u više navrata odbijao primisli na koaliciju.
Zanimljivo će biti i u koaliciji Uspješna Hrvatska, jer dok Ivo Josipović odbija pomisao koalicije s HDZ-om, a sigurno na nju ne bi pristali ni Slavko Linić i Jadranka Kosor, Radimir “politika je samo posao” Čačić ne bi imao ništa protiv ni lijevih ni desnih, on je unaprijed pošteno najavio da se vidi u Vladi, tko god je sastavljao. IDS-PGS možemo unaprijed više približiti SDP-ovoj koaliciji, kao što zastupnike dijaspore možemo odmah pribrojiti HDZ-u. Ostaje pitanje zastupnika manjina i tko će im što ponuditi.
Dok je pitanje treba li uopće razmišljati o Željki Markić i njenom Projektu Domovina, obzirom da će vjerojatno biti debelo ispod praga, pitanje je kako će se pozicionirati Živi zid, koji je vrlo optimističan oko svog plasmana, no ankete im ne daju neke velike postotke. Ankete ne daju puno prostora ni koaliciji pravaša i konzervativaca “Spremni”, no nije na odmet primjetiti laganu paniku u Domoljubnoj koaliciji nakon što je Ruža Tomašić dala jednu od poštenijih izjava zadnje vrijeme, da neće ulaziti u postizborne koalicije ali će podržati onog tko bude bliže sastavljanju Vlade, pa bio to i SDP.
Vještim političarom, koliko god to neki pokušali negirati, pokazao se i Milan Bandić, oko kojeg će se sigurno voditi borba u Zagrebu i zbog čega ga više ne udaraju njegovi nekadašnji kolege iz SDP-a, kao što nisu skloni udarati po Glavaševom HDSSB-u i nedavno postrojenoj crnoj stranačkoj “Gardi”. HDSSB bi se na ovim izborima mogao pokazati pravim “dark horseom” izbora: sve što se godina već odvija oko osnivača stranke osuđenog za ratni zločin i svo medijsko crnilo koje zadnjih dana zapljuskuje stranku, vjerojatno se neće odveć negativno odraziti na njihov izborni rezultat u njihovoj bazi Slavoniji, dapače, vjerojatno će se potvrditi rezultat koji su imali do sada, a možda ga i pojačaju. Obzirom da su već koalirali na lokalnoj razini, nije nezamislivo vidjeti podršku HDSSB-a lijevoj Vladi, koliko god to neki odbijali prihvatiti.
Komentari