Na Rujevicu uskoro stižu Dom zdravlja, zgrada suda, nova škola i vrtić

109
rujevica

Gradsko vijeće na posljednjoj je sjednici usvojilo Urbanistički plan uređenja sekundarnog gradskog središta Rujevica, koji uređuje preduvjete za razvoj ovog osobito vrijednog gradskog područja.

Radi se o prostoru veličine 43 hektara, koje se prostire iznad riječke zaobilaznice – na zapadu graniči sa stambenim dijelom uz Islamski centar, na istoku s Vukovarskom ulicom i prometnicom za Pehlin, a na sjeveru s područjem Riječanima znanim kao prostor Lovorke Kukanić, neposredno uz nogometni kamp Rujevica.

Izradom plana osigurani su preduvjete za uređenje prostora u skladu s Generalnim urbanističkim planom Grada Rijeke, budući da je na ovoj površini propisana izrada urbanističkog plana uređenja. Za područje obuhvata Plana proveden je natječaj za izradu urbanističko-arhitektonskog rješenja Sekundarnog gradskog središta Rujevica. Rješenje prvonagrađenog rada služilo je kao stručna podloga za izradu urbanističkog plana uređenja. Izrađivač Plana je Arching-studio d.o.o. iz Splita, čiji su predstavnici bili prisutni i na 31. sjednici Gradskog vijeća, a plan su izradili u suradnji s autorom prvonagrađenog rada Karlom Ugarkovićem.

Kako je istaknula pročelnica Upravnog odjela za urbanizam, prostorno uređenje i graditeljstvo Ljiljana Buljan, obuhvat Urbanističkog plana uređenja sekundarnog gradskog središta Rujevica se smatra osobito vrijednim gradskim područjem čija je prostorna raspoloživost od osobite važnosti te je u mogućnosti preuzeti funkcije, sadržaje i programe koji su po svojim prostornim, funkcionalnim i drugim osobinama neprimjereni mjerilu gradskog središta i/ili drugih njegovih dijelova predviđenih za regeneraciju.

Planom je bilo potrebno utvrditi uvjete gradnje građevina poslovne, mješovite, ugostiteljsko-turističke, javne i društvene namjene te stambenih građevina s manjim udjelom drugih sadržaja (trgovine, obrt, ugostiteljstvo, druge usluge te društveni sadržaji); planirati gradnju na način da se osiguraju kvalitetne vizure prema priobalju; planirati infrastrukturno i komunalno opremanje; definirati smještaj glavne pješačke zone i drugih javnih površina uz utvrđivanje uvjeta njihovog uređenja te osigurati preduvjete za zaštitu prostora i okoliša.

Prema zakonskoj obvezi, proveden je postupak ocjene o potrebi ocjene strateške studije utjecaja na okoliš. Temeljem prikupljenih mišljenja nadležnih tijela i primjenom pojedinačnih kriterija za utvrđivanje utjecaja zaključeno da nije potrebno provesti stratešku procjenu utjecaja na okoliš.

Tijekom javne rasprave pristiglo je 8 primjedbi i prijedloga, od kojih je dio prihvaćen ili djelomično prihvaćen i ugrađen u konačni plan, s time da su prihvaćene sve primjedbe i prijedlozi koji su se mogli prihvatiti, a da se mijenja koncepciju iz urbanističko-arhitektonskog natječaja.

Na ovom prostoru planira se izgradnja nove zgrade Doma zdravlja Primorsko-goranske županije, zgrade suda sa svim odjelima, kao i izgradnja nove odgojno-obrazovne ustanove, koju će pohađati djeca i učenici s utjecajnijim teškoćama u razvoju, a u koju će biti smješteni Centar za odgoj i obrazovanje, Centar za autizam i dječji vrtić.

U ime izrađivača plana Arching-studija, Srđan Šegvić je predstavio osnovne prostorne elemente novog UPU-a.

„Radi se o zahtjevnom prostoru, koje je smješteno na prostoru velikog visinskog pada, gdje je od najniže do najviše točke razlika 35 metara što je zahtijevalo posebni tretman pri rješavanju posebice prometnih i infrastrukturnih površina“, istaknuo je Šegvić.

Od 43 hektara, oko 20 % zauzima stambena namjena, oko 22 % je mješovita zona (izgradnja i stambene i poslovne namjene, s time da je to prostor pretežito poslovne namjene), trgovačka i uslužna namjena zauzimaju oko 5,5 %, dok se na javnu i društvenu namjenu, koja se sastoji se od socijalne namjene, zdravstvene, predškolske, školske i kulturne otpada oko 9 % prostora. Na prostoru na koji se odnosi ovaj UPU nalazi se i značajna zelena površina, koja se nastojala valorizirati i oplemeniti, pa oko 15 % cijele površine zauzima javni park, a oko 2 % zaštitna zelena površina. Za zone sporta i rekreacije rezervirano je oko 15 % površine.

Planiranje prometne infrastrukture zbog položaja terena bilo izuzetno zahtjevno, a pored prometnica, planirane su i pješačke površine. Cijelom zonom proteže se glavna pješačka ulica, planirana kao kontinuirana pješačka komunikacija između javnih trgova unutar obuhvata Plana. Širina planirane glavne pješačke ulice iznosi 12 metara te se planira urediti sadnjom drveća i smještanjem klupa za odmor sa pratećom javnom rasvjetom i ostalom komunalnom opremom.

Više o Urbanističkom planu uređenja sekundarnog gradskog središta Rujevica.

Komentari