“Na mladima svijet ostaje”, “Mladi su nam najvažniji”, “Mladi su snaga društva”... To su samo neke od fraza kojima se vole kititi ( i ) hrvatski političari.
“No, ako se upitamo što stvarno činimo za mlade ljude, slušamo li ih i ono najvažnije – čujemo li što nam govore, odgovor je najčešće ne“, poručuje to nezavisna gradska vijećnica Iva Rinčić koja je odlučila napraviti iskorak po pitanju komunikacije s mlađim generacijama u Rijeci.
„O mladima se raspravlja, o njima se donose odluke, dakle odlučuje se u njihovo ime i za njih, ali ne pitamo ih što oni misle, što njih brine, kako oni vide naš grad danas i sutra. Stoga sam sa svojim timom odlučila napraviti znanstveno istraživanje Percepcija milenijalaca s područja grada Rijeke o društvenom i političkom stanju grada Rijeke“, pojašnjava Rinčić.
Na pitanje zašto se odlučila na taj iskorak, Rinčić kaže da njezine suradnike i nju zanima kako milenijalci, dakle osobe rođene od 1981. godine do 1996. godine, doživljavaju društvenu i političku situaciju u svom gradu, a s ciljem usmjeravanja političke pažnje baš na te teme.
Među ostalim, milenijalci, odnosno generacija Y, prva su svjetska demografska skupina odrasla u doba interneta. Zasićeni su besplodnim javnim raspravama, povijest ih je (možda) zanimala u školi, ali ne i u politici, okrenuti su budućnosti i svjesni da je politika alat koji u dobrim rukama može poboljšati standard ljudi i pokrenuti kvalitetne promjene.
“To je uostalom i cilj našeg bavljenja politikom”, ističe Rinčić.
„Ovim istraživanje želimo čuti glas milenijalaca, a njima je to prilika da „progovore“. Sudjelovanjem u ovom istraživanju mogu pokazati vlastiti angažman u lokalnoj inicijativi i projektu“, objašnjava i dodaje:
„Pomoći će nam razumjeti društvene i političke izazove našeg grada viđene njihovim očima, iznijeti svoje stavove, ideje i mišljenja o ključnim problemima u Rijeci.“
Tijekom istraživanja sudionici mogu očekivati otvorenu i neformalnu diskusiju na teme aktualnih problema i izazova s kojima se Rijeka suočava, priliku da podijele svoje ideje i mišljenja, mogućnost da se njihov glas čuje i uzme u obzir u budućim planovima. Sudjelovanjem u istraživanju kroz otvorenu raspravu i dijalog mogu konačno usmjeravati lokalne politike.
Podaci iz istraživanja o percepciji milenijalaca s područja grada Rijeke o društvenom i političkom stanju grada Rijeke koristit će se u izradi izvješća i oblikovanju politika koje mogu unaprijediti budućnost Rijeke.
Stoga poziva sve milenijalke i milenijalce Rijeke da se što prije jave putem prijavnog formulara na web stranici www.ivarincic.hr, uz napomenu da je broj mjesta ograničen.
Ondje mogu pronaći i sve ostale informacije o istraživanju – o lokaciji sastanka fokusnih grupa, trajanju i, naravno, povjerljivosti podataka.
Komentari