Gradsko vijeće usvojilo proračun Grada Rijeke za 2025. godinu u visini od 226,4 milijuna eura

82
Zadnja-sjednica-Gradskog-vijeće-u-2024.-1200x800

Gradsko vijeće usvojilo je na posljednjoj sjednici u ovoj godini proračun Grada Rijeke za 2025. godinu u visini od 226,4 milijuna eura te projekcije za 2026. i 2027. godinu, kao i niz proračunu pratećih dokumenata.

Ukupni rashodi i izdaci konsolidiranog proračuna (Grad i 83 proračunska korisnika) u 2025. godini se planiraju u iznosu 226,4 milijuna eura, što je povećanje za 26,9 milijuna eura ili za 13,5% u odnosu u odnosu na Prvi rebalans 2024. godine, odnosno za oko 21,8 milijuna eura ili za 10,6% u odnosu na prijedlog Drugog rebalansa 2024.

Projekcija rashoda za 2026. godinu iznosi 212,3 milijuna eura, a projekcija rashoda za 2027. godinu 205,5 milijuna eura.

Ukupni prihodi i primici konsolidiranog proračuna se u 2025. godinu planiraju u iznosu 206,3 milijuna eura, što predstavlja povećanje za 19,5 milijuna eura ili za 10,5% više u odnosu na Prvi rebalans 2024. godine, odnosno za oko 11,5 milijuna eura ili 5,9% više u odnosu na prijedlog Drugog rebalansa 2024.

Projekcija prihoda za 2026. godinu iznosi 212,2 milijuna eura, a projekcija prihoda za 2027. godinu 205,4 milijuna eura.

Razlika između prihoda i rashoda se uravnotežuje prenesenim sredstvima iz prethodnog razdoblja. Grad planira korištenje sredstava prenesenog viška samo u 2025. godini i to u iznosu od 19,8 milijuna eura, dok pojedini proračunski korisnici planiraju manje iznose prenesenog viška kao i pokriće manjka kroz sve tri godine.

„Predlažem rekordni proračun Grada Rijeke – podsjetit ću da je proračun za 2022. godinu, odnosno prvi proračun donesen u ovom mandatu iznosio 150,3 milijuna eura, a sada je 226,4 milijuna eura. Radi se o itekako značajnom povećanju koje se odnosi, kako na ulaganja u investicije, tako i povećanja materijalnih prava  zaposlenika. Zaključili smo kolektivne pregovore i sa zaposlenicima unutar gradske uprave. Jučer smo okončali mirenje i sa zaposlenicima Autotroleja, a materijalna prava rasla su isto tako i u našim vrtićima i Javnoj vatrogasnoj postrojbi. U ovom su mandatu materijalna prava kod nekih korisnika i do 70% povećana, što znači da smo u suradnji sa socijalnim partnerima uvijek iznalazili dogovor“, kazao je gradonačelnik Rijeke Marko Filipović obrazlažući prijedlog proračuna, naglašavajući kako Grad Rijeka danas likvidna jedinica lokalne samouprave i sve svoje obaveze, kako tekuće tako i kreditne, izvršava u rokovima, što je rezultat troipolgodišnje konsolidacije gradskih financija.

Povećanje izdvajanja za Socijalni program Grada Rijeke za oko 1,8 milijuna eura

Najznačajnija obilježja proračuna u 2025. godini su povećanje izdvajanja za Socijalni program Grada Rijeke za oko 1,8 milijuna eura ili 40 % u odnosu na prethodnu godinu, završetak projekta Energana, početak gradnje POS-ovih stanova na Zametu, početak EU projekata „Uređenje postojeće sportsko-obrazovne zone Trsat“ i „Rekonstrukcija objekta Exportdrva u multifunkcionalni prostor“, niz ulaganja u ceste i javne površine, izgradnja novih ukopnih mjesta na groblju Drenova, povećanje sredstava za program održavanja komunalne infrastrukture, kao i nastavak uvođenja individualnog prikupljanja otpada.

Uz povećanje sredstava za javne potrebe u kulturi, sportu i tehničkoj kulturi, planiraju se brojna ulaganja u objekte odgoja i školstva, poput završetka izgradnja vrtića Fiume, početka dogradnje vrtića Galeb ili pak energetske obnove vrtića Vežica. Od ulaganja o objekte kulture izdvaja se energetska obnova HKD-a na Sušaku, obnova Teatrina u art kvartu Benčić, obnova fasade MMSU-a te obnova dijela stolarije HNK Ivana pl. Zajca. Nastavljaju se i ulaganja u sportske objekte, poput rekonstrukcije skate parka, uređenja svlačionica u Dvorani Dinko Lukarić ili pak izgradnje novog nogometnog igrališta s umjetnom travom na Sveučilišnom kampusu.

Planirana su sredstva za nabavu vozila za Javnu vatrogasnu postrojbu u iznosu 2,2 milijuna eura, uvođenje besplatnih srednjoškolskih karata za Autotrolej te povećanje subvencija poduzetnicima za oko 400 tisuća eura. U osnovnim školama planira se nastavak implementacije novog programa Zdravstvenog odgoja i obrazovanja, kao i nastavak projekta Rinkluzija, kojim se osigurava 1,6 milijuna eura za zapošljavanje pomoćnika u nastavi.

Usvojen drugi rebalans proračuna Grada Rijeke za 2024. godinu

Gradsko vijeće usvojilo je i Druge Izmjene i dopune Proračuna Grada Rijeke za 2024. godinu i projekcija za 2025. i 2026. godinu.

Drugim izmjenama i dopunama Proračuna Grada Rijeke za 2024. godinu predlažu se ukupni rashodi i izdaci konsolidiranog proračuna u iznosu 204.680.000 eura, što predstavlja povećanje za 5.250.000 eura, odnosno za 2,6%, dok se prihodi i primici predlažu u iznosu od 194.849.159 eura, što predstavlja povećanje za 8.087.229 eura, odnosno za 4,3% u odnosu na dosadašnji plan. Razlika između prihoda/primitaka i rashoda/izdataka se uravnotežuje prenesenim sredstvima iz prethodne godine.

Osnovna obilježja Drugih izmjena i dopuna Proračuna Grada Rijeke za 2024. godinu su u prvom redu da se ukupni rashodi i izdaci konsolidiranog proračuna povećavaju za cca 5,3 milijuna eura, a na povećanje u najvećoj mjeri utječe promjena u načinu evidentiranja kontinuiranih rashoda koji se odnose na prosinac 2024.

Navedena promjena u načinu evidentiranja kontinuiranih rashoda najviše se odražava na stavci rashoda za zaposlene jer je plaća za prosinac 2024. uključena u plan 2024., za razliku od dosadašnjeg načina evidentiranja u siječnju iduće godine, kada se plaća za prosinac obračunava i isplaćuje.

Osim na stavci rashoda za zaposlene, promjena se očituje na stavci materijalnih rashoda obzirom da su i kod materijalnih rashoda u dosadašnjem načinu evidentiranja pojedini rashodi za prosinac tekuće godine evidentirani u siječnju iduće godine zbog vremenskih rokova. Prema novom načinu evidentiranja, navedeni rashodi će se uključiti u tekuću 2024. godinu koliko god bude moguće obzirom na vremenske rokove.

Također, vezano uz rashode za energiju (električna energija, plin), Vlada RH je u rujnu 2024. donijela novi paket mjera za idućih šest mjeseci, tj. za razdoblje od 1. listopada 2024. godine do 31. ožujka 2025. godine. Subvencioniranje se nastavlja, ali uz određeno povećanje cijena od cca deset posto pa su sukladno tome planirani rashodi za električnu energiju i plin.

Na prihodovnoj strani proračuna najznačajnija promjena je povećanje na stavci prihoda od poreza na dohodak sukladno ostvarenju u dosadašnjem dijelu godine i procjeni ostvarenja do kraja godine.

Usvojen je i niz odluka vezanih uz drugi rebalans, od izmjene odluke o izvršavanju preko raspodjele sredstava spomeničke rente do izmjena programa gradnje i održavanja komunalne infrastrukture.

Komentari