Dva milijuna veća izdvajanja za Socijalni program Grada Rijeke u 2025. godini

93
rijeka

Sastavni dio prijedloga proračuna za 2025. godinu bit će, kako je kazao zamjenik gradonačelnika Palčevski, i izdvajanja za socijalni program Grada Rijeke u iznosu od dva milijuna eura.

Riječki socijalni program specifičan je u našoj državi jer nudi znatno veću razinu zaštite socijalno ugroženih građana od onog što je propisano zakonom. Naime, zakon nalaže tek podmirenje troškova stanovanja i obrok u pučkoj kuhinji za najugroženije kategorije građana dok socijalni program Grada Rijeke nudi čak 22 različitih oblika pomoći koje može koristiti bitno veći broj socijalno ugroženih građana no što je propisano zakonom, sve s ciljem ostvarenja višeg standarda njihove zaštite. Ove godine ta prava ostvaruje 14.047 građana, 3.758 kućanstava. Ukupno ostvarenih prava u ovoj godini je 9.176.

„S namjerom da naš socijalni program obuhvati što širi broj osoba u potrebi te uzevši u obzir inflaciju i posljedično, iako nažalost često nedovoljno povećanje plaća građana, glavne promjene koje planiramo vezane su uz povećanje cenzusa odnosno uvjeta prihoda građana temeljem kojeg zadovoljavaju kriterij uvrštenja u naš socijalni program. Te promjene uključuju povećanje cenzusa prihoda za 20 %, povećanje iznosa mirovinskog cenzusa sa 305,00 na 460,00 eura, uvođenje sufinanciranja rehabilitacijskih tretmana za djecu s teškoćama u razvoju, kao i uvođenje inkluzivnog dodatka kao jednog od uvjeta za ostvarivanje prava iz socijalne skrbi“, najavio je zamjenik gradonačelnika Palčevski, dodajući:

„Za sve navedene promjene u sklopu Socijalnog programa planirano osigurati u 2025. godini dodatnih 2.000.000,00 eura tj. ukupno 6.154.000,00 eura za naše najugroženije sugrađane kako bi im se olakšao svakodnevni život.“

U prvom redu, bit će predloženo povećanje cenzusa prihoda za 20%, odnosno planira se da uvjet prihoda ispunjava samac do 600,00 eura (sada iznosi 485 eura), dvočlano kućanstvo  do 900 eura (sada iznosi 725)tročlano kućanstvo do 1.080,00 eura (sada iznosi 875 eura)četveročlano kućanstvo do 1.260,00 eura (sada iznosi 1.015 eura), a ako kućanstvo ima više od četiri člana, cenzus prihoda za svakoga se člana povećava za 150,00 eura.

Predloženim povećanjem cenzusa prihoda pružit će se bolja razina zaštite građanima kojima prijeti siromaštvo a novi gradski cenzusi bit će viši za 20% od ustanovljenih pragova siromaštva obzirom na brojčanu strukturu kućanstava.

Naime, prema podacima Državnog zavoda za statistiku Republike Hrvatske u zadnje objavljenom Priopćenju o pokazateljima siromaštva i socijalne isključenosti u 2023. godini, prag rizika od siromaštva za jednočlano kućanstvo iznosio je 5.924,00 eura na godinu (cca. 494,00 eura mjesečno), a za kućanstvo s dvije odrasle osobe i dvoje djece mlađe od 14 godina 12.440,00 eura na godinu (cca. 1.037,00 eura mjesečno).

Također, planira se i povećanje iznosa mirovinskog cenzusa na 460,00 eura (sadašnji cenzus je 305,00 eura). Pravo na novčanu pomoć za svakodnevne životne troškove umirovljenika ostvarivat će korisnik – umirovljenik čiji mjesečni iznos mirovine ne prelazi iznos od 460,00 EUR te ako prihod kućanstva u kojem umirovljenik živi ne prelazi gradski cenzus. Cilj je u većoj mjeri zaštititi umirovljenike, kao posebno rizičnu skupinu građana.

Naime, prema podacima iz Priopćenja o pokazateljima siromaštva i socijalne isključenosti za 2023. godinu, Državnog zavoda za statistiku Republike Hrvatske, stopa rizika od siromaštva u 2023. u Republici Hrvatskoj iznosila je 19,3% (udio osoba koje imaju dohodak ispod praga siromaštva).

Za sve osobe u dobi od 18 ili više godina izračunata je stopa rizika od siromaštva prema najčešćem statusu u aktivnosti te je stopa rizika od siromaštva za umirovljenike iznosila 31,6%, što jasno ukazuje na to da se radi o rizičnoj skupini stanovništva.

Uz povećanje cenzusa, uvodi se i novi oblik novčane pomoći, odnosno sufinanciranje rehabilitacijskih tretmana za djecu s teškoćama u razvoju. Pravo na novčanu pomoć za rehabilitacijske tretmane djece s teškoćama u razvoju moći će ostvariti korisnik – dijete kojemu je rješenjem nadležnog tijela za socijalnu skrb utvrđeno postojanje jedne ili više vrsta oštećenja. Visina novčane pomoći utvrđivat će se za svaku godinu posebno.

I konačno, tu je usklađivanje sa Zakonom o inkluzivnom dodatku koji postaje i jedan od uvjeta za ostvarivanje prava iz socijalne skrbi.

Inkluzivni dodatak novčana je naknada namijenjena osobi s invaliditetom radi njezina ravnopravnog sudjelovanja u društvu, a zamjenjuje četiri dosadašnje naknade – osobnu invalidninu, doplatak za pomoć i njegu, uvećani doplatak za djecu s težim ili teškim invaliditetom i naknadu za nezaposlene osobe s invaliditetom.

Komentari